Тема:
І.Крилов – відомий російський байкар. Особливості використання алегорії у байці
«Вовк і Ягня». Компаративний аналіз байок І.Крилова та Л.Глібова «Вовк і Ягня»
Мета: закріпити знання
учнів про байку, алегорію, мораль; ознайомити учнів з творчістю російського
байкаря І.Крилова, здійснити аналіз байки «Вовк і Ягня» на основі спостереження
за мовою дійових осіб, розвивати навички виразного читання, розвивати мислення
школярів.
Епіграф:
Поет і мудрець злилися в ньому воєдино.
Микола
Гоголь
Хід уроку
І. Актуалізація
опорних знань учнів.
1. Перевірка домашнього завдання
методом «Закінчи речення»
Батьківщиною байки є …(Греція). Виникла байка у …(VІІІ) столітті до н.е.
засновником байки був …(Езоп). Його учнями був …(Федр і Бабрій). Згодом
байки створювалися в таких країнах, як
…(Італія, Франція, Росія Україна). Байка складається з …(2) частин. Це
…(оповідна і мораль). Прийом, завдяки якому людські вади, характери, риси
переносяться на тварин, носить назву ..(алегорія).
ІІ. Оголошення теми і
мети уроку.
- Чи знайоме вам прізвище І.Крилова? Як
давно?
Слайд 1.
- Можливо, портрет цього байкаря ви бачите вперше. Але твори його і вислови
з його байок ви не могли не чути
Слайд 2.
ІІІ. Презентація
портрета І.Крилова.
Підготовлений учень читає опис зустрічі Івана
Тургенєва і Івана Крилова.
ІV.Вивчення
нового матеріалу.
Розповідь про І.Крилова (1769 – 1844)
У 2009 році відзначається 240
років з дня народження російського байкаря.
Основні етапи життя:
- написав більше 200 байок;
- вони перекладені на 50 мов світу;
- прожив 75 років, на його очах відбувалися значні історичні події :
·
Маленьким
хлопчиком був у м. Оренбурзі під час облоги Ємельяном Пугачовим;
·
Він був свідком Вітчизняної війни 1812 року;
·
Бачив повстання декабристів 1825 року;
При ньому жили, працювали і загинули великі російські письменники
О.С.Пушкін, М.Ю.Лермонтов, Грибоєдов, Рилєєв.
V. Надамо слово
Крилову і перекладачу Глібову.
Слайд 3.
1. Читання байки Крилова учителем.
2. Читання байки в перекладі Л.Глібова учнями у ролях.
3. Бесіда
* сподобалася байка? Які почуття у
вас виникли?
* щось виявилося вам незрозумілим,
що хотілося з'ясувати на уроці?
* де відбуваються події? Коли?
VІ. Порівняння байки «Вовк і Ягня»
Крылов Глібов
Зашел к ручью напиться пустуючи, само
забилося до річки
Кричит неначе комісар кричить
Голодный
страшенний та здоровенний
Маленькое («мне еще и от роду нет
году…») дрижить, бідне, сердешне, дурне
«Когда светлейший Волк позволит...» маленьке (« на світі я ще й году не
прожив»)
Язык персонажа:
Мова персонажа:
Собачий син
Ніс поганий свій
Нечистым рылом як муху задавлю
Голову с тебя сорву поганець
Негодный капосне, щеня
Щенок що ти за птиця
И в темный лес ягненка поволок. І Вовк ягнятко
задавив
*
Бесіда за запитаннями:
- хто перший почав суперечку?
- як поводиться вовк?
- як звучить перша репліка ягняти?
- які слова вживає Ягня, звертаючись до
Вовка?
- чи змінюється мова Ягняти в суперечці?
- у чому Вовк звинувачує Ягня?
- у чому полягає вина Ягняти з погляду Вовка?
- хто перемагає в суперечці? ( Ягня, але воно
беззахисне)
VІІ. Робота з
визначення рис характеру персонажів.
ГРУБІСТЬ
НАХАБСТВО
ЖОРСТОКІСТЬ
ЛИЦЕМІРСТВО
НЕСПРАВЕДЛИВІСТЬ
* Завдання: підберіть цитати з текстів на
підтвердження своєї думки.
Слайд
4.
VІІІ. Багато рядків із
байок Крилова стали крилатими, частина з них нагадує прислів'я та приказки, а
всі разом вони стали коротенькими влучними висловами з певним змістом, тобто афоризмами. Наприклад:
«Кто посмирней, так тот и виноват»
«А ларчик просто открывался» - справа булла нескладною.
« А воз и ныне там»- робота не виконана, незважаючи на те, що на її виконання пішло багато часу.
Приказки:
С плеч долой
В семье не без урода
Рыльце в пуху
Как сыр кататься в масле
Ждать у моря погоды
Слайд
5.
* Подивіться на ілюстрації до творів І.А.Крилова
Слайд
6.
Слайд
7. Слайд
8. Слайд
9. Слайд
10.
ІX.Підсумок
уроку.
Запитання до бесіди:
- Про що ця байка? Про Вовка, який задавив
Ягня? Чи, можливо, про щось інше?
- Який художній прийом використаний у байці?
Для
чого байкарі застосовують алегорію?
Слайд
11.
X. Домашнє завдання.
Вивчити байку напам'ять, виписати з байки
Л.Глібова рядки, які стали прислів'ями, приказками, крилатими висловами.
Комментариев нет:
Отправить комментарий