воскресенье, 5 ноября 2017 г.

Байронічний герой і настрої «світової скорботи» у вірші поета «Мій дух, як ніч…»
Мета: визначити провідні мотиви і домінуючі настрої творчості Дж.Байрона; на прикладі вірша « Мій дух, як ніч…» виокремити характерні риси байронічного героя і настрої «світової скорботи»; розвивати вміння аналізу поетичного твору.
Тип уроку: комбінований.
                                       Епіграф.  Поезія — перетворення крові в чорнило.
                                                                                             Томас Стернз Еліот

Хід уроку
1. Актуалізація опорних знань.
«Кошик мудрості». Довести, що Байрон – найяскравіший представник доби романтизму в англійській літературі.
Бесіда за запитаннями:
-         Що схвилювало вас у долі поета? Чому?
-         Наскільки тотожні у житті сам Байрон та його романтичний герой?
-         Стисло схарактеризуйте один з періодів творчості  поета.       
2. Робота над темою уроку.
Читання епіграфа уроку, робота над ним.
Слово вчителя. Сьогодні ми звернемося з вами до одного з кращих віршів поета, який допоможе глибше розкрити такі явища в літературі як «байронічний герой» та «світова скорбота». У поезії англійського романтика можна чітко виділити деякі основні мотиви, такі як мотиви самотності, нескореності, романтичного бунту, «світової скорботи». Ці мотиви широко представлені у громадянській, філософській, пейзажній, інтимній ліриці поета.
3. Поглиблення знань  теорії літератури.
       «Світова скорбота» - вираження змісту внутрішнього світу особистості, пошук гармонії, злиття зі світом.
Байронічний герой – різновид літературного героя, який одержав свою назву після виходу у світ поеми Байрона «Паломництво Чайльд –Гарольда»(1812). Байронічний герой рано «стомився» життям, його охопила глибока меланхолія, «хвороба розуму».
Він утратив зв’язок з навколишнім світом і страшне почуття самотності стало для нього звичним. Це призводить до того, що герой, здійснюючи погані вчинки, перестає відчувати докори совісті, ніколи не ганить себе. Таким чином, вільний від суспільства герой нещасливий, але незалежність для нього дорожча від спокою, затишку, щастя.


4. Історія створення поезії.

Вірш “Мій дух як ніч …” відноситься до циклу “Єврейські мелодії”, Байрон створив його під враженням від Старого Завіту Біблії, яким тоді захопився. Відомі біблійні історії зацікавили не стільки драматизмом зображених подій, скільки почуттями і пристрастями, що вирують в душах біблійних героїв. Поет показав старозавітні історії, наповнивши їх суто романтичним духом, настроями самотності і відчаю . Вірш входить до циклу «Єврейські мелодії» і спирається на біблійні образи та сюжети, зокрема на епізод 16-ї глави І Книги Царств (вірші 14—23), де розповідається про те, як в ізраїльського царя Саула вселився злий дух, а юний воїн і співець Давид чарівною грою на арфі прогнав його, після чого був узятий царем на службу.

5. Виразне читання вчителем поезії “Мій дух, як ніч…”.
* Аналіз поезії
-         Чий голос ще вчував ліричний герой?Чому ще?
-         З яким проханням він звернувся до арфи?
-         Чому арфа змушена «смутно» грати?
-         Якими почуттями переповнене серце ліричного героя?
-         Що стало причиною суму й страждань ліричного героя вірша?
-         Чи виходить Байрон за межі біблійної історії?
-         Як ви розумієте останні рядки поезії?
-         Які образи в поезії є центральними?
-         Якими інтонаціями наповнений вірш?
-         Що надає образу ліричного героя надзвичайної трагічності?

6. Показ репродукції картини Рембрандта “Давид грає на арфі перед Саулом”.
-         Як ви гадаєте, що об’єднує твори Рембрандта і Байрона?
-         Яке відображення у вірші знайшли настрої “світової скорботи”?
-         Яке враження справив на вас вірш «Мій дух, як ніч…» ?
-         Що робить твір актуальним за будь-яких часів?
Узагальнення. У вірші зображений внутрішній світ особистості, у якої дуже важко на серці. Вона зневірена в житті і готова його покинути, та «Як ще надія в серці спить, Її розбудить віщий спів». . Відчуття “світової скорботи” — головний мотив вірша. Ліричний герой звертається до співця з дивним проханням: заспівати таку пісню, щоб душа розридалась. Позбавитися життєвих страждань він не може, а сльози, можливо, принесуть хоч на деякий час полегшення. Такий романтичний герой виявився близьким багатьом поетам. Тому твори Байрона перекладали різними мовами, і навіть сформувався тип поведінки людини, який дістав назву “байронізм”.
 Герой тяжко страждає («Поки мій мозок не згорів», «…заплакать дай, Бо  розпадеться серце з мук», «…суворо й смутно грай»), переживає. Він самотній, невдоволений і ображений суспільством («Давно вже в ньому вщерть образ…»), нещасливий, але сильний духом («Як не поможе спів, воно Од мук тяжких порветься враз») і прагне гармонії з собою та світом.
7. Вплив творчості Дж. Байрона на розвиток романтизму в Європі.
Творчість Байрона – це важливий етап в історії європейської культури. Його твори вплинули на весь літературний процес того часу. Сьогодні важко назвати поета, який не зазнав би на собі впливу автора «Корсара». Його романтична творчість відіграла значну роль у формуванні багатьох поетів-романтиків. Т.Шевченко називав Байрона «великим і знаменитим», а І. Франко по-своєму трактував біблійні образи Байрона з поеми «Каїн» і полемізував з ним. Ось що говорив про Байрона Ф.М.Достоєвський: «Байронізм хоча і був швидкоплинним, але великим, святим і необхідним явищем у житті європейського людства…».  
В Україні байронізм позначився на творчості Є.Гребінки, Л. Боровиковського та ін. У різні періоди I половини XIX ст. байронізм проявлявся неоднаково, - все залежало від країни, в якій він поширювався, від середовища, яке ставало його носієм, від конкретних соціальних чинників. А після смерті Байрона в салонах починають з’являтися одягнені «під Байрона» нудьгуючі модники і численні графомани, що вважали за потрібне вражати своє оточення вибухами спонтанної меланхолії.
Ці настрої були поширені у багатьох країнах Європи аж до початку революційних рухів кінця 40-х рр., коли в літературу та мистецтво приходить новий, реалістичний герой.
8. Домашнє завдання.

Есе на тему: «Плата за нескореність і дух бунтарства».

Комментариев нет:

Отправить комментарий